Category Archives: Biuletyn SPZG

Biuletyn SPZG Nr 3 (62) wrzesień 2023

W połowie września ukazał się kolejny numer biuletynu „Gubin i okolice”, wydawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Jakie podjęto tematy?

Biuletyn Nr 3 (62)

Na początku informacja o Marii Kużdżeń, która została wyróżniona tytułem Honorowy Obywatel Miasta. Kilka słów o zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w SPZG, o 20-letniej pracy w zarządzie Tadeusza Buczka pisze S. Pilaczyński. 30 lat Euroregionu opisuje Czesław Fiedorowicz. K. Kędzierska wspomniała o szkolnictwie i pracy pierwszych nauczycieli w powiecie gubińskim. U. Kondracik informuje jakie partie działają w naszym mieście oraz przybliża sylwetkę płk. Tadeusza Dziewierskiego. Z kolei Danuta Kaczmarek przybliża sylwetkę Anastazji Kaczmarek. E. Rodziewicz wspomina społeczność cygańską na Ziemi Gubińskiej. Pliszka cytrynowa stała się przedmiotem uwagi J. Lewandowskiego a znawca wsi Ziemi Gubińskiej T. Lech opisuje Komorów. Warto także przeczytać tekst znawcy przyrody, A. Nowackiego. Natomiast H. Bilińska-Stecyszyn wspomina o jej rajskim ogrodzie nad Lubicą, a A. Leda o braciach Kaczmarkach. W. Rogowski wspomina Stanisława Turowskiego. Biuletyn do nabycia w sklepie BEMIX, Księgarni R. Kościeszy i miejskiej bibliotece. Można także zajrzeć do biura SPZG.

Biuletyn SPZG Nr 2 (61) czerwiec 2023

Biuletyn 61

Pomimo wielu trudności – w dzisiejszych czasach najczęściej spotykanych – finansowych ukazał się kolejny numer biuletynu „Gubin i Okolice”. Wszystko dzięki ofiarnemu zaangażowaniu niewielkiej grupy członków i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.

Najnowszy numer otwiera artykuł poświęcony opisuje przebieg uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej dr. Tadeuszowi Kunickiemu. Uroczystość odbyła się na gubińskim Cmentarzu Komunalnym 1 czerwca w 65-tą rocznicę śmierci gubińskiego doktora.

Co na kolejnych stronach? 

Serbołużyczanka Justyna Michniuk pisze ciekawie o nieznany słowiańskim sąsiedzie w

Niemczech, innymi słowy o Serbołużyczanach. Skoro sąsiedzi – trzeba o sąsiadach coś wiedzieć. Urszula Kondracik rozpoczęła cykl artykułów „dziewięćdziesiąt plus” o gubinianach w sędziwym wieku. Na „pierwszy ogień” poszła Janina Wodecka-Kaczyńska. „Spotkajmy się w Łużyczance” tekst wspomnieniowy gubińskiej pisarki Hanny Bilińskiej-Stecyszyn wspomina znaną wielu pokoleniom kawiarnię na kanwie. Danuta Kaczmarek postanowiła w kolejnych numerach opisywać „Kobiety z pasją”. Pierwszy jej tekst opowiada o nieżyjącej już Krystynie Pracz. Piszący od paru lat w biuletynie Edmund Rodziewicz tradycyjnie wspomnieniowo wraca do znanej wszystkim postaci dyrektora gubińskiej szkoły muzycznej. A wszystko po to, by nie zapominać Leonarda Kuryłowicza, od śmierci którego minęło 45 lat.  Kazimiera Kędzierska przybliża Czytelnikom historię powstania i dzień dzisiejszy Transgranicznego Stowarzyszenia Kobiet

Gubin/Guben “Nysa”, a Julian Lewandowski opowiada jak to pojawiają się „Sowy w przesądach i wierzeniach. Zenon Pilarczyk odwiedził Lubuskim Muzeum Browarnictwa w Witnicy, spotkał tam eksponaty z Gubina i dzieli się tymi informacjami. Andrzej Nowacki – leśnik z pasją pisze o tzw. „oczywistej oczywistości” czyli o Sośnie Gubińskiej wybitnie gubińskiej. Wytrawne oko Adama Ledy dzieli się uwagami w liście w do redakcji i odpowiada na apel redaktorki Kondracik, a Włodzimierz Rogowski wspomina postać byłego Naczelnika Miasta Stefana Ciszka. No i na zakończenie informacja o Gubinianach którzy odeszli do wieczności w ostatnim kwartale.

Biuletyn tradycyjnie w biurze SPZG ul. 3 Maja 2 tel. 68 455 81 62, Miejskiej Bibliotece Publicznej i … zmiana: zamiast na parterze w sklepie niestety zlikwidowanym SEBA, u Pana Eugeniusz obok w sklepie BEMIX (niedawno były tam wózki dla dzieci).

Zapraszamy do lektury. (sp)

Biuletyn SPZG Nr 1 (60) marzec 2023

Okładka biuletynu

Serdecznie państwa zachęcam do lektury 60-tego numeru biuletynu SPZG „Gubin i Okolice”. Do dnia dzisiejszego uzbierało się 60 numerów i właśnie przed państwem numer jubileuszowy. Niby 60 numerów to niewiele. Ale to już 15 lat. Gdyby skorzystać z kilku liczb to można napisać między innymi, że: pierwsze 22 numery ukazały się w formacie A4,  średnio po 12-20 stron. Od numeru 16 (marzec 2012) ukazujemy się w formacie A5 na 80 stronach. Licząc od marca 2012 do marca 2023 roku (nr 60) to 44 numery po 80 stron daje ponad 3500 stron A5 tekstów o naszym mieście i okolicy. Wydaje mi się, że jest się czym pochwalić. A Państwo co na to?

Pozdrawiam serdecznie – S. Pilaczyński – redaktor naczelny 

Biuletyn SPZG Nr 1 (60) 2023 do pobrania

Biuletyn Nr 4 (59) grudzień 2022

Kolejny biuletyn

Ukazał się kolejny, 59-ty numer biuletynu „Gubin i Okolice” wydawanego od 2008 roku biuletynu. Co proponujemy tym razem?

Biuletyn Nr 4 grudzień 2022

Nas wstępie informujemy Czytelników i sympatyków SPZG o tym, że Rada Miejska w Gubinie nadała Tadeuszowi Buczkowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Gubina”. Także informacja dla tych co od dawna poza Gubinem o śmierci Kobiety z Sercem Janiny „Kaśki” Izdebskiej. Dalej „wiadomości z przeszłości”, których jeszcze nie publikowano. Czesław Fiedorowicz pisze wspomnienia o „Wyborach bezpośrednich burmistrza w 2002 roku”, Urszula Kondracik przypomina nazwy charakterystycznych miejsc i związanych z nimi postaci, którym tytuły nadali mieszkańcy Gubina. Gubinianka przez 19 lat, dziś poznanianka kochająca niezmienne swoje miasto Aleksandra Binicewicz, pisze bardzo ciekawie o pograniczu polsko-niemieckim. Przez kilka kolejnych lat interesowała się współczesnością Gubina oraz Słubic. Dziś skupia się na pracy badawczej poświęconej nieco innym pograniczom, kultury i technologii. Kolejna gubinianka Hanna Blilińska-Stecyszyn, jak mówi o sobie pisarka, wspomina swoją maturę 50 lat temu w liceum przy ulicy Piastowskiej, także prezentuje ciekawy tekst pod tytułem „Gasthof zur goldenen Kugel”. O znanym gubińskim małżeństwie pisze w tekście „Oni są wśród nas – Marianna i Włodzimierz Rogowscy” K. Kędzierska, a Edmund Rodziewicz obszernie i bogato fotograficznie wspomina Romana Sorokę – w tytule „Gubińska saga rodzinna”. Któż może ciekawiej pisać o [ptakach jak nie Julian Lewandowski. Tym razem poznacie Państwo „Ptaki leśne w Gubinie”. W październiku delegacja członków SPZG uczestniczyła w ciekawej konferencji zorganizowanej przez Muzeum Guben a zatytułowanej „Przemieszczenia zbiorów muzealnych na polsko-niemieckim obszarze kulturowym jako skutek II wojny światowej”. Relację dwudniowego uczestnictwa w konferencji przekazał Zenon Pilarczyk. Warto dowiedzieć się, gdzie trafiły zbiory po wojnie muzealia z gubeńskiego Muzeum Miejskiego. „Przełammy się chlebem” to teks Jadwigi Warzyńskiej, a w stałym cyklu „Ci, co odeszli” Włodzimierz Rogowski wspomina niedawno zmarłego profesora Kazimierza Uździckiego. Zachęcam do lektury, życząc pięknych Świąt Bożego Narodzenia i dużo lepszego Nowego Roku – redaktor naczelny. (sp)

Biuletyn Nr 3 (58) wrzesień 2022

Biuletyn „Gubin i Okolice”

Wrzesień jest miesiącem w którym m.in. ukazuje się trzeci numer tegorocznego biuletynu SPZG „Gubin i Okolice”. Wrześniowe wydanie to już 58 numer biuletynu. A co w nim?

Biuletyn Nr 3 (58) wrzesień 2022

Kilka tekstów o wydarzeniach, które na pewno wpisały się w historię naszego miasta, między innymi o otwarciu zmodernizowanego skweru na przeciw drukarni. U. Kondracik podjęła próbę spisania historii tego placu od zakończenia wojny w 1945 roku. Niestety, nie udało się dociec do konkretnej daty powstania skweru, a przede wszystkim fontanny. W materiale redakcja zamieściła fotografie gubinian przy fontannie z prośbą o pomoc w rozpoznaniu osób będących na zdjęciach. K. Kędzierska przybliża biografie małżeństwa Haliny i Zygmunta Kłosowiczów, których w[pisano do grupy Zasłużonych dla naszego miasta. Miłośnik wsi Bieżyce, przed laty jej mieszkaniec J. Czabator przekazuje wspomnienia o bieżyckiej szkole. W tekście można odnaleźć mnóstwo nazwisk i ciekawych zdarzeń. E. Rodziewicz kontynuuje cykl związany z gubińską muzyką, zespołami i szkołą gdzie od pokoleń uczą się gubinianie gry na instrumentach. Tym razem „Alicja Gil – muzyczna droga od Przemyśla do Gubina”. Pani dyrektor na emeryturze ale pozostaną wspomnienia. J. Lewandowski tradycyjnie o ptakach. Tym razem o ptakach na rogach. Pewnego dnia odwiedził nas prof. dr hab. Tomasz Jaworski – polski historyk, kierownik Zakładu Demografii i Historii Gospodarczej w Instytucie Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po wizycie napisał tekst „Dawne gubińskie eksponaty przepadły” w którym porusza losy gubeńskiego Muzeum Miejskiego i daje odpowiedź na pytanie: gdzie podziały się eksponaty. J. Warzyńska tradycyjnie o gubińskiej wsi, tym razem o Polu, A. Leda jeszcze raz wraca do tragicznej postaci Zenona Chłąda poległego w obronie polskiej granicy. Można także przeczytać niepublikowany, kolejny fragment książki śp. K. Ostrowskiego zatytułowanej „Zachodni wiatr”.  W. Rogowski w cyklu „Ci, co odeszli” przypomina postać nauczyciela Jana Koniecznego zmarłego w 1989 roku. (sp)

Zdrowie mężczyzn - spotkanie z przyjaciółmi jest dobre dla zdrowia

Wszyscy mężczyźni oczekują: dochodzenie przeprowadzone przez Uniwersytet w Oxfordzie wykazało, że dobre samopoczucie mężczyzn znacznie poprawia się, gdy spotykają się z przyjaciółmi przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ważne jest, aby odbyło się spotkanie, w którym coś zostało zrobione. Promuje to ogromne możliwości zdrowotne mężczyzn.

Według raportu mężczyźni, którzy utrzymują grupę społeczną, są zdrowsi, szybciej reagują na choroby i są bardziej hojni. Niestety, większość mężczyzn nie zdoła zrobić tego zdrowia mężczyzn, a tym samym spotkać się ze swoimi przyjaciółmi, więc tylko tydzień z przyjaciółmi. To nie jest duża grupa przyjaciół, ale regularność spotkań.

Jednak spotkanie zdrowotne mężczyzn powinno składać się z maksymalnie 5 osób. Więzi społeczne z kolegami mogą być ukształtowane przez kilka świetnych działań, które wzmacniają grupę i sprawiają, że nasi ludzie są szczęśliwi! Działania mogą się różnić od sportu zespołowego po proste "pijąc piwo", a to tylko dwa razy w tygodniu. Ważne jest również dla zdrowia mężczyzn, że zaangażowanych jest 4 lub 5 najbliższych i najważniejszych przyjaciół. Tak drodzy mężczyźni, wychodzisz i spotykaj się z przyjaciółmi, to zdrowe dla ciebie!

Kde koupit Viagra levné | Szildenafil citráttal kapcsolatos tapasztalatok | Sildenafil dejstva | Jak kupić Viagra online