Category Archives: Biuletyn SPZG

Biuletyn SPZG Nr 1 (36) marzec 2017

Ukazał się 36. numer biuletynu „Gubin i Okolice”

Wśród wielu tekstów prym wiodą wspomnienia Zygfryda Gwizdalskiego, założyciela i pierwszego dyrektora średniej szkoły kształcącej kadry pielęgniarskie. W tym roku mija 20 lat od likwidacji tej placówki. okładka1Na kilku stronach przybliżamy historię gubińskiej księgarni od jej powstania na początku lat 50-tych, po dzień dzisiejszy, także szeroko opisujemy historię gubińskiego kina „Pionier”, a później „Iskra”. Urszula Kondracik opisała historię chóru parafii pw. Trójcy Świętej, przybliżając postacie założycieli i członków tej zasłużonej dla życia parafialnego grupy ludzi. Włodzimierz Rogowski wyjaśnia nazewnictwo placówek szkolnych w mieście w różnych okresach ich działalności, a Jerzy Czabator przypomina, jakie kopalnie węgla brunatnego przed laty „fedrowały” na Ziemi Gubińskiej. Adolf Leda jeszcze raz wspomina o odgruzowaniu miasta. Ponadto kilka innych tekstów  z życia SPZG i nie tylko. Na pewno, jak zwykle, warto poczytać. Zapraszamy po wydanie papierowe do biura przy ul. 3 Maja 2 (Tel. 684558162)

Biuletyn SPZG Nr 1 (36) marzec 2017

Biuletyn SPZG Nr 4 (35) grudzień 2016

35 numer biuletynu „Gubin i Okolice”

Ukazał się kolejny, ostatni w tym roku, numer biuletynu SPZG „Gubin i Okolice”. W 35. numerze tej cyklicznej publikacji sporo miejsca poświęcono ostatnio obchodzonym w mieście jubileuszom. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Roman okladka_biuletynNiparko  szczegółowo przybliża działalność placówki w latach 1946-2016. O dostojnym jubileuszu gubińskiej „Dwójki” pisze dyrektor Bogusław Wypych. Kazimiera Kędzierska  wspomina dokonania jubileuszowe Przedszkola Miejskiego nr 1 i nr 2. Ponadto pisze o 45. leciu działkowców z ROD „Wzgórze”. Warto też zauważyć teksty wspomnieniowe, jak np. Włodzimierza Kempa o wybitnym gubińskim rysowniku czy Hanny Bilińskiej-Stecyszyn sentymentalne wspomnienie o kawiarni „Łużyczanka”.

W sumie, jak zwykle, 80 stron ciekawej lektury. Biuletyn do nabycia w biurze SPZG ul. 3 Maja 2, Tel. 68 455 81 62. (sp)

Biuletyn SPZG Nr 4 (35) grudzień 2016

Biuletyn SPZG Nr 3 (34) wrzesień 2016

Kolejny numer Biuletynu SPZG

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się drukiem kolejny, nowy numer Biuletynu SPZG „Gubin i Okolice”. Jak zwykle w numerze sporo ciekawych informacji z historii miasta. Stanisław Turowski i Włodzimierz Rogowski w części II opisują powiatowe perypetie związane ze zmianą nazwy powiatu. Wydawało się, że szczęście było już tak blisko i … pojawiły się kolejne przeszkody. okladka-biuletyn-1Doktorant Uniwersytetu Zielonogórskiego Grzegorz Ostrowski przybliża historię dzisiejszego gubińskiego Cmentarza Komunalnego. Jerzy Zawadzki obszernie opisał powstanie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Gubinie. To pierwsza tego rodzaju publikacja w biuletynie. Stali współpracownicy piszą ponadto: o jubileuszu Szkoły Specjalnej w Gubinie, o udziale gubińskiej dywizji w wydarzeniach czerwcowych 1956 roku, także część II wspomnień zatytułowanych „Była moją Mamą”. Biuletyn można otrzymać w biurze SPZG ul. 3 Maja 2 (III piętro) od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14. (sp)

 

Biuletyn SPZG Nr 3 (34) wrzesień 2016

Biuletyn SPZG Nr 2 (33) czerwiec 2016

Ukazał się 33 numer biuletynu

Nieco szybciej niż zazwyczaj ukazał się kolejny numer biuletynu SPZG „Gubin i Okolice”. A w nim jak zwykle całe mnóstwo ciekawych tekstów. Niejako wiodącym jest temat związany z historią powiatu gubińskiego. Autorzy – Włodzimierz Rogowski i Stanisław Turowski – w pierwszej części artykułu omawiają historię powiatu od 1945 roku do 1 stycznia 1999 roku, kiedy to powstał powiat krośnieński. Druga część tekstu (wrzesień 2016) będzie omawiała działania związane z wieloma próbami zmiany nazwy powiatu.

okładka 2Kazimiera Kędzierska pisze obszernie o organizacji szkół wiejskich, w latach powojennych, na Ziemi Gubińskiej.  Możemy także dowiedzieć się o tym, czy jest nadzieja na odbudowę wilii Wolfa w parku im. A. Waszkiewicza. Obszerne wspomnienia o swoich rodzicach przytacza Hanna Bilińska – Stecyszyn. Jak wyglądało wówczas życie na ulicy Słowackiego? Warto przeczytać.

O uroczystości pod Krzyżem Pojednania w Kosarzynie pisze Jadwiga Warzyńska. To piękne spotkanie stało się już tradycją.

Biuletyn można otrzymać w biurze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej przy ul. 3 Maja 2. (sp)

Biuletyn SPZG Nr 2 (33) czerwiec 2016