Monthly Archives: Grudzień 2011

Noc Muzeów Gubin-Guben

Tegoroczna Noc Muzeów organizowana 3 września przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej i Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben miała tradycyjnie bogaty program. W muzeach po obu stronach Nysy rozpoczęła się o tej samej godzinie. Imprezy organizowane były pod hasłem „Guben i Gubin pod jednym kapeluszem” i była ofertą dla całej rodziny.

Tego dnia o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben przy Gasstrasse otwarto wystawę poświęconą Jane Wilke – gubeńskiej Królowej Jabłka sprzed kilku laty. Wystawa obrazuje wydarzenia w roku, w którym „królowała” Jane i była ich uczestniczką. Potem odbyła się akcja fotografowania zorganizowana dla widzów. Można wykorzystać okazję i wykonać sobie niepowtarzalną fotkę w oryginalnym kapeluszu z ubiegłego wieku. Około godz. 19.00 odbył się pokaz mody zatytułowany „Sexy Marchenwald” czyli „Seksownie w zaczarowanym lesie”. Potem gości oprowadził po mieście strażnik miejski Guben Andreas Peter.

W Izbie Muzealnej od 18.00 można było oglądać filmy poświęcone powojennemu Gubinowi, a także prezentację slajdów związanych z 50. „Wiosnami nad Nysą”. Można było obejrzeć Gubin nocą, patrząc na miasto z Baszty Ostrowskiej. Na gości podążających z Guben i wcześniej zgromadzonych gubinian czekały grillowane kiełbaski, występ artystyczny i „światełko do nieba”. Wszystko obok muru obronnego niedaleko baszty. Zatem atrakcji sporo jak na kilka wieczornych godzin. Warto wspomnieć, że dotychczas organizowane wspólnie Noce Muzeum mają już kilkuletnią tradycję i gromadzą sporą widownię. Przy dobrej, wrześniowej pogodzie spacer w nocnej scenerii zakończony poczęstunkiem, nie zdarza się codziennie. Za rok, także we wrześniu, kolejna Noc Muzeów, na którą już dziś zapraszamy.

Tak udane przedsięwzięcie zawdzięczamy dofinansowaniu projektu Noc Muzeów przez FMP w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia  2007-2013. (sp)