Daily Archives: 29/09/2013

Nowy Biuletyn SPZG

Szanowni Państwo!

Ukazał się 22 numer (wrzesień 2013) biuletynu SPZG „Gubin i okolice”. W nim jak zwykle wiele ciekawych tematów, że choćby zwrócę uwagę na kolejny (drugi) artykuł autorstwa Mirosława Szyłkowskiegio i Jerzego Chamieni  opisujący 5 Dywizję Pancerną i jej kolejne następczynie oraz garnizon Gubin, czy też druga część historii związanej z budową i dużym remontem krytej pływalni w Gubinie. Ponadto wiele innych ciekawych tekstów związanych z Gubinem i biulet okładkaZiemią Gubińska. Biuletyn – jak zwykle – do nabycia w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Gubińskiej ul. 3 Maja 2 II piętro lub do pobrania ze strony internetowej.

Redaktor naczelny

Biuletyn Nr 3 (22) wrzesień 2013r

Nowy eksponat w Sali Wojskowej SPZG

Zgodnie z decyzją zebrania sprawozdawczego członków Stowarzyszenia Oficerów Piątych Dywizji „Kresowiak” w Salce Wojskowej SPZG uroczyście przekazano w depozyt replikę sztandaru 5 Kresowej Dywizji Piechoty, walczącej na froncie zachodnim, pod dowództwem gen. bryg. Nikodema Sulika.

Przypomnijmy. Sztasztandarndar otrzymał dowódca 5 Kresowej Dywizji Zmechanizowanej płk dypl. Zbigniew Jabłoński 15 września 1993 roku, kiedy to dywizja przejęła tradycje „Kresowe”. Po rozwiązaniu dywizji tradycje i sztandar przejęła stacjonująca w Gubinie 5 Kresowa Brygada Zmechanizowana. Gdy i ona zakończyła żywot, replikę decyzją przełożonych przekazano do Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Ale i ten wkrótce zwinął się i sztandar stanął w Sali Tradycji 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie.  Wiosną 2013 roku Stowarzyszenie Oficerów „Kresowiak” zwróciło się do dowódcy korpusu w Krakowie z prośbą o przekazanie do Gubina sztandaru. Pozytywna decyzja sprawiła, że sztandar po dwudziestu latach od jego wręczenia wrócił do Gubina.

Podczas uroczystego spotkania w Salce Wojskowej prezes Stowarzyszenia Oficerów „Kresowiak” płk dypl. Lech Kamiński przekazał sztandar prezesowi SPZG Stefanowi Pilaczyńskiemu. Teraz wycieczki szkolne i dorosłe osoby zwiedzające ekspozycję Izby Muzealnej mogą obejrzeć sztandar wojskowy, który dziś jest jedynym symbolem stacjonowania w Gubinie garnizonu Wojska Polskiego. (sp)

foto. Płk Lech Kamiński (z prawej) przekazał  sztandar prezesowi SPZG Stefanowi Pilaczyńskiemu.

Noc Muzeów w Euromieście Gubin-Guben 2013

Sobotnie popołudnie, 7 września, dla Zarządu i członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej było bardzo pracowite. To już kolejna Noc Muzeów w Gubinie. Ponad dziesiątka działaczy już od południa krzątała się na dziedzińcu Izby Muzealnej. Ustawiano stoły i ławki, aparaturę i mikrofony, no i wystawę fotograficzną GUBINIANIE. Do saDSC_4037mej Izby Muzealnej też nie w każdej chwili można się było wcisnąć, bo zwiedzających nie brakowało.

Od siedemnastej recital muzyczny tuż przed budynkiem stwarzał romantyczną atmosferę. Brzoskwinie i napoje na stołach podkreślały swojskość imprezy. Od osiemnastej rozpoczął się koncert Grupy Śpiewaczej gubeńskich seniorów, też pod batutą niezawodnej Danuty Kaczmarkowej.

Zdarzały się niezapomniane piosenki podchwytywane przez salę. Muzyka przyciągała wciąż nowych gości. Niektórzy słuchali koncertu na stojąco.

No i o dwudziestej rozpoczęła się prawdziwa biesiada, kiedy na stół wjechały wspaniałe szaszłyki przygotowane przez rodzinę Kurków z Markiem, jako głównym gastronomem na czele. Było więc zarówno dla ducha, jak i dla ciała, i każdy, kto tylko przyszedł, mógł tego zasmakować. Taka swojska impreza bez oficjeli. Prezes Stefan Pilaczyński podkreślał, że to wszystko dzięki partnerskiemu projektowi zrealizowanemu z Funduszu Europejskiego przy wydatnej pomocy Euroregionu „Sprewa- Nysa- Bóbr”.

Oleg SanDSC_1813_filteredockiDSC_1804_filteredDSC_1812_filteredDSC_4030DSC_4031DSC_4034DSC_4047DSC_4061DSC_4087