Monthly Archives: Sierpień 2014

Zapraszamy na Noc Muzeów

noc plakatJak co roku, w pierwszą sobotę września Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Gubińskiej organizuje Noc Muzeów. Tegoroczna impreza odbędzie się w Gubinie i w Guben. Gubeńskie muzeum zaprasza od godziny 17.00, zaś w SPZG od godziny 17.00 rozpocznie się kameralne spotkanie.

Polski organizator zaprasza na projekcję filmów o Gubinie, zwiedzenie Izby Muzealnej, możliwość oglądania panoramy miasta z Baszty Ostrowskiej – wszystko przy dobrej kawie, ciastkach i pieczonych kiełbaskach. Później, około godziny 19.30 pod wodzą strażnika miejskiego z Guben odbędzie się przemarsz do Guben, gdzie odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Serdecznie zapraszamy. (sp)

 

W trosce o dziedzictwo kulturowe.

W przewodnikach opisujących warte zwiedzenia miejsca na Ziemi Lubuskiej zawsze pojawia się Głaz Hańby. Znajduje się nieopodal Gubina przy drodze wyjazdowej z miasta w kierunku Lubska. Przed kilkuset laty była tu wioska Schmachtenhaim (Gaj Hańby), na którą 27 października 1429 roku napadli husyci. Nazwę „Gaj Hańby” nadano wiosce prawdopodobnie po najeździe husytów, którzy zhańbili katolickie kobiety a wioskę całkowicie zniszczyli.głaz hańby2

Na pamiątkę tamtych wydarzeń postawiono w 1929 roku kamień w miejscu wiejskiej studni. Wyryty na głazie, czytelny jeszcze napis, głosi: „Vor Heindes not behut uns Gott”, co znaczy „Zachowaj nas Boże przed gwałtem nieprzyjaciół”. Miejsce to opisano i upamiętniono.

Jednak codzienne zabieganie niejako sprawiło, że o głazie prawie zapomniano. Zarósł chwastami i niebotycznie wysoką trawą. O takim stanie rzeczy poinformował Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej jeden z mieszkańców gminy.

Zarząd nie czekając na reakcje właściciela terenu wziął sprawę w swoje ręce i wystarczyło kilka godzin, by grupka członków SPZG zmieniła otoczenie głazu nie do poznania.

Teraz przy „Głazie Hańby” nikt nie musi wstydzić się.

SPZG planuje przedstawić burmistrzowi propozycją planu bardziej skutecznej opieki nad ciekawym miejscami w Gubinie. Wiele z nich wymaga systematycznej opieki i monitoringu.  (sp)

Fot. Członkowie SPZG podczas prac porządkowych.