Fotorelacja – Fot. Stanisław Bilicz
Category Archives: Fotorelacje
III. Polsko-Niemieckie Targi Historyczne w Guben
Już po raz trzeci odbyły się Polsko-Niemieckie Targi Historyczne. Wystawa Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej pt: „Praca i wypoczynek w PRL” cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Ale salę Alte Farberei zajęli nie tylko gubinianie. Można było obejrzeć ekspozycję wielu niemieckich wystawców takich jak np.: Gilda Strzelecka z Guben, Izba Muzealna z Calau, grupa przedstawicieli Armia Zbawienia z Guben, Wydawnictwo Andreas Peter, znane w Polsce wydawnictwo Radochla, Biblioteka Guben, Stowarzyszenie Kulturalne Manitu z Forst, Ingo Schiege ze swoimi kaligraficznymi dziełami sztuki i wielu innych wystawców, Michał Jan Sar poeta i pisarz z Gubina.
Każda ekspozycja gromadziła liczne grono zainteresowanych. Przez ponad siedem godzin trwania targów przez teren wystawy przewinęły się tłumy mieszkańców obu miast – Gubina i Guben.
Gubinianie prezentowali największą ekspozycję i można śmiało rzec, że eksponaty rodem PRL-u ciekawiły prawie wszystkich. Wszak PRL-owi było tak blisko do ustroju panującego w tym czasie w NRD.
Oprócz oglądania ekspozycji można było posłuchać wykładów przybliżających różnoraką problematykę. Przedstawiciel wydawnictwa Radochla mówił o Dolnołużyckich sagach, Stefan Pilaczyński o historii naszego miasta od zakończenia wojny, Peter Andreas przybliżył postać znanego gubeńskiego architekta Johannesa Rommlera.
Targi miały na celu ukazanie wielostronnej „żywej historii” od czasów średniowiecza do współczesności pod obu stronach Nysy. Miały ponadto za zadanie wzmacniać obustronne zrozumienie wydarzeń historycznych, a także oferowały polskim i niemieckim uczestnikom możliwość spotkania i bliższego kontaktu. Wymiana kulturowa i wzajemne poznawanie się odgrywają tu równie dużą rolę jak odkrywanie historii kraju sąsiada.
Warto dodać, że targi były wynikiem dobrze układającej się współpracy Wydziału III Urzędu w Guben, którym kieruje Udo Schultz. Na słowa uznania zasługuje wzorowa przygotowanie przedsięwzięcia, a przede wszystkim talent organizacyjny pani Katrin Neitke, która zdaniem polskich wystawców zasłużyła na duże słowa uznania. (sp)
Fotorelacja – Fot. Stanisław Bilicz
- dav
- dav
- dav
Uczestnicy ferii zimowych z wizytą w Izbie Muzealnej SPZG
W pierwszym tygodniu ferii zimowych 2020 roku uczniowie klas I-III, w ramach zajęć zimowiska dochodzącego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gubinie oraz z Gubińskiego Domu Kultury odwiedzili Izbę Muzealną. Historię miasta i informacje dotyczące oglądanych zbiorów przybliżyła uczniom pani przewodnik – Grażyna Bartkowiak. Zwiedzający obejrzeli m.in. jedną z pierwszych „pralek do prania”, „tron”, żelazka na tzw. duszę, stare monety, zdjęcia, wózek dla małego dziecka, jedną z pierwszych maszyn drukującą gazety, sztandary zakładów pracy i organizacji, a także zabytkowe radia, telefony. Ciekawość wzbudziły też pamiątki po teatrze, nie istniejących już zakładach pracy, dworcu kolejowym. Po ciekawych opowieściach o dawnych mieszkańcach Gubina i okolic m.in. Łużyczanach, ich życiu codziennym zwiedzano Salę Wojskową, w której o historii wojskowości na terenie Gubina opowiedział zwiedzającym pan Stefan Pilaczyński. Ciekawe opowieści o mundurach różnych formacji wojskowych, rodzajach broni i łączności na polu walki były wzbogacone możliwością przymierzania części umundurowań wojskowych, dotykania eksponatów muzealnych, co było bardzo ciekawym doświadczeniem.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki w postaci bransoletek odblaskowych. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję historii regionalnej i miłe przyjęcie. Opiekunami grup byli: Agnieszka Kozioł, Żanetta Cichosz, Gabriela Adamska, Małgorzata Skowron oraz Waldemar Pawlikowski.
Fotorelacja
ZŁOTA BASZTA – 2019
Złota Baszta 2019
Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej od wielu lat w styczniu organizują SPOTKANIE NOWOROCZNE, które stało się już tradycją i okazją do uroczystego podziękowania tym, którzy w minionym roku na wyróżnienie zapracowali oraz złożenia życzeń pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym w nowym roku. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: burmistrz Bartłomiej Bartczak, naczelnik Regina Midzio – Kaczmarek oraz radni: Robert Woszak i Zbigniew Bołoczko. Wśród zaproszonych gości byli współredaktorzy Biuletyn SPZG: Włodzimierz Rogowski i Tadeusz Lech. Prezes SPZG Stefan Pilaczyński podziękował za ubiegłoroczną pracę upominkami i kwiatkami szczególnie zaangażowanym koleżankom i kolegom: Kazimierze Kędzierskiej, Janinie Maciejewskiej, Grażynie Bartkowiak, Jerzemu Zawadzkiemu i Marianowi Boguszewiczowi. Centralnym punktem spotkania było wręczenie nagrody „Złota Baszta 2019”. Nagrodę otrzymała pani Marzenna Bartosik doskonale znana wszystkim miłośnikom historii Gubina, a przede wszystkim użytkownikom facebookowego konta „Guben/Gubin jakiego nie znamy”. Kapituła nagrody szczególnie doceniła aktywność M. Bartosik za upór i konsekwentne badania fotograficznej przeszłości i dnia dzisiejszego Gubina przedstawiane na zdjęciach. Wspólnie z prezesem SPZG nagrodę wręczył burmistrz B. Bartczak co uwieczniono na wspólnej, z całym zarządem, fotografii.
Miłym akcentem był okolicznościowy tort i życzenia dla członka naszego Stowarzyszenia dr. Zygfryda Gwizdalskiego z okazji 90 urodzin. Wszyscy odśpiewali, w tym przypadku, bardzo symboliczne 100 lat. Wzruszony Jubilat podziękował za niespodziankę, nie ukrywając swojego miłego zaskoczenia i wzruszenia. Krojenie toru przygotowanego dla 50 osób Jubilat rozpoczął przy wsparciu burmistrza Bartczaka.
Po części oficjalnej, przy pysznym torcie i w doskonałych humorach dyskutowano o… chyba o wszystkim. (sp gb)
Fotorelacja – Fot. Grażyna Bartkowiak
Choinka jak przed laty
W ramach projektu zorganizowanego przez Muzeum Miasta i Przemysłu pn. „Przyozdobiona choinka – polsko-niemiecki sen” odbyło się spotkanie mieszkańców obu miast. Tym razem dominującą rolę odegrały dzieci. Ich zadanie polegało na udekorowaniu dwóch choinek – w stroiki gubińskie i drugiej w gubeńskie. Pod kierunkiem Jadwigi Warzyńskiej dzieci uczyły się wykonywania ozdób takich, jakie przed wielu laty wieszano na choinkach. Dominowały wówczas tylko wyroby ręczne. W efekcie powstały dwie choinki udekorowane na powitanie zbliżających świąt. Był także Mikołaj, prezenty dla dzieci, wspólne śpiewanie kolęd polskich i niemieckich, podzielono się opłatkiem, a na koniec degustowano polskie potrawy wigilijne. Wzniesiono toast za pomyślność mieszkańców po obu stronach Nysy i odśpiewano tradycyjne STO LAT. (sp)
Fotorelacja – Fot. Stanisław Bilicz