Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, zgodnie z ustaleniami zawartymi w pozwoleniu burmistrza miasta na wykonywanie zbiorki pieniężnej do puszek informuje przekazuje do publicznej wiadomości informację o wynikach tej zbiórki.
Pozwolenie opiewało na czas od 2 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 roku. W tym okresie skarbonkę otwarto sześć razy dokonując komisyjne przeliczenia zebranych pieniędzy (ostatni protokół pochodzi z 29.12.08 r.). W 2007 roku zebrano 1914,60 zł, w 2008 r. 1565,25 zł. Pieniądze wpłacono na konto Stowarzyszenia. Na przestrzeni obu lat zebrane pieniądze wykorzystywano na bieżące potrzeby organizacji dokonując zakupu m.in. odkurzacza, gablot na muzealia (szt. 10 x 215 zł) oraz na drobne wydatki wynikające z codziennego funkcjonowania Izby Muzealnej.
Warto przy okazji nadmienić, że datki mieszkańców obu przygranicznych miast (w kwotach wymienionych wyżej sporą część stanowiło euro) miały dość duży wpływ na rozwój SPZG i Izby Muzealnej. Nasza działalność z „finansowego punku widzenia” opiera się na składkach członków, datkach do puszek i pieniądzach pochodzących z odpisu 1% podatku życzliwych nam podatników.
Przekazując sprawozdanie do publicznej widomości serdecznie dziękujemy tym mieszkańcom Gubina i Guben, którzy w jakikolwiek sposób wsparli finansowo naszą działalność. Wyrażamy nadzieję na poparcie i w tym roku.
Stefan Pilaczyński – prezes SPZG
Monthly Archives: luty 2009
Spotkanie noworoczne

Po raz pierwszy w tym roku spotkali się członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Z udziałem zaproszonych gości odbyło się spotkanie noworoczne w restauracji Zenek.
Prezes SPZG Stefan Pilaczyński w krótkim wystąpieniu wspomniał o zadaniach zrealizowanych w minionym roku oraz o propozycjach przedsięwzięć do wykonania w tym roku. Podziękował zaproszonym gościom oraz członkom za pomoc udzielaną Stowarzyszeniu w 2008 roku. Dzięki finansowemu wsparciu ze strony lokalnej władzy samorządowej a przede wszystkim burmistrza Bartłomieja Bartczaka, wójta Edwarda Aksamitowskiego, niezawodnej pomocy technicznej kierownika MZUK Romana Gąsiora, pracownika tej firmy Zdzisława Sobolewskiego czy prezesa Biura Zarządzania Nieruchomościami „Lokum” Zdzisława Ptaka udało się zrealizować wiele przedsięwzięć z którymi członkowie SPZG sami by sobie nie poradzili.
Podziękowania skierowano także pod adresem członków którzy swój wolny czas poświęcają pracy na rzecz SPZG, że należy w tym miejscu wymienić: Wiesława D.Łabęckiego, Tadeusza Buczka, Urszulę Kondracik, Adka Ledę, Jerzego Sarneckiego czy Aleksandrę Poraszkę.
B.Bartczak zabierając głos mówił o planach jakie ujęto w tegorocznym budżecie miejskim. Wyraził nadzieję, że uda się ten ambitny plan zrealizować ku zadowoleniu wszystkich mieszkańców.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło delegacji gubeńskiego Heimatbundu z prezesem Lutzem Materne na czele. Kontakty obu organizacji stały się już niemal codziennością. Wspólne spotkania mają charakter bardzo ciekawych i rzeczowych dyskusji. Tak było i tym razem.
Nowy rok zaczęto na wesoło, przy niezawodnym wsparciu także tradycyjnie niezawodnych „Łużyczanek” z Danutą Kaczmarek na czele. Śpiewy rozchodziły się w obu językach. Sympatycznym spotkaniem SPZG rozpoczęło piąty rok swojej działalności. (sp)
Przybywa pieniędzy na drugi zegar
Pojawiają się kolejne wpłaty na drugi zegar na Baszcie Ostrowskiej. Do grona ofiarodawców dołączyli: Monika i Tadeusz Michta z Guben, Krystyna i Jan Skóra, radny miejski Edward Patek, Firma Kiderys OPTYK ul. Kopernika, także Bartłomiej Bartczak – burmistrz, Maria Szylar, Grażyna Kwiecień, Anna Marusiak, Grażyna Siankowska, Dominika Podsiadło, Hanna Kaczmarek. Groszem sypnął Salon Gier przy ul. Kresowej. Pieniędzy przybywa ale do pełni szczęścia jeszcze sporo brakuje. Mamy nadzieję, że ambitne zadanie uruchomienia drugiego zegara podczas tegorocznego święta „Wiosny nad Nysą” powiedzie się.
Wykonawca pierwszego zegara na baszcie firma „REK” Jerzy Jurkiewicz – Pracownia Zegarów Wieżowych, Fasadowych i Reklamowych. ze Szczecina potwierdził gotowość przyjęcia zamówienia na drugi zegar. Koszty jego mechanizmu i montażu są podobne jak w ubiegłym roku. Za około 3 tys. złotych można pokusić się na tzw. kurant czyli „wybijanie okrągłych godzin”. Zleceniodawca musi ponadto zbudować tarczę zegara i tu „komitet zegarowy” bardzo liczy na pomoc – pierwszą wiszącą już tarczę wykonał z polecenia burmistrza stolarz miejski pan Białoń. Wierzymy, że i tym razem tak będzie.
Państwa prosimy o kierowanie na adres SPZG (3 Maja 2, Tel. 068 455 81 62 ) wszelkie uwagi dotyczące nowego zegara.
Numer konta na które można dokonywać wpłaty na zegar: PKO Bank Polski o. Gubin 89 1020 5402 0000 0118 5446 z dopiskiem „zegar”. Pieniądze można także wpłacać w Izbie Muzealnej ul. 3 Maja 2 – tel. 068 455 81 62 . (sp)