27 marca 2009 r. o godz. 17.00 w Izbie Muzealnej odbędzie się zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków.
Ze względu na wagę omawianych spraw prosimy o niezawodne przybycie.
Zarząd SPZG
Monthly Archives: marzec 2009
Wspomnij mnie …
Szanowni Państwo !
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej przygotowuje kolejną wystawę fotograficzną. Tym razem chcielibyśmy Państwu przypomnieć temat: „Gubińskie pochody 1 – majowe”.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o wypożyczenie fotografii nawiązujących do udziału Państwa w pochodach, festynach, zabawach związanych ze świętem 1 Maja. Fotografie skanujemy na poczekaniu i natychmiast zwracamy. Państwa pomoc jest tu niezbędna – bardzo na nią liczymy. Przy Państwa pomocy udało się wykonać dotychczas dwie wystawy: „Gubinianie przed laty” i „Dawne gubińskie budynki”. Teraz prosimy o kolejne fotografie, plakaty, ulotki, zaproszenia itp.
Kontakt z nami: Izba Muzealna SPZG, ul. 3 Maja 2, tel.
Służymy pomocą
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej zajmuje się nie tylko pielęgnowaniem i popularyzowaniem dziedzictwa kulturowego.
Z wiedzy członków SPZG oraz zgromadzonych materiałów korzysta wiele osób: dzieci, młodzież i dorośli. Miło, że można pomóc studentom piszącym prace magisterskie. Są takie dni, że drzwi nie zamykają się. Kilka przykładów z przełomu roku 2008/2009.
Anna Kowalska – studentka V roku pisze pracę magisterską, była zainteresowana architekturą krajobrazu Wzgórz Gubińskich, Ewelina Ochotna – przyrodą, a Renata Hasiak, studentka antropologii Uniwersytetu Szczecińskiego – tradycją „Wiosny nad Nysą”. Katarzyna Mądrowska z Połęcka – studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego – znalazła w „archiwaliach” SPZG nawet pomoc do pracy magisterskiej o wykorzystaniu środków unijnych.
Maciej Kucharski z Warszawy otrzymał dane o tramwajach gubeńskich a jednej poznaniance udostępniono wiedzę o Gębicach. Muzeum z Poznania zwróciło się z prośbą o informacje dotyczące Szydłowa, Żytowania i prawosławia na Ziemi Lubuskiej.
Można powiedzieć, iż zakres pomocy i pytań obejmuje wiedzę „od Sasa do Lasa”, ale najważniejsze, że wszyscy otrzymują odpowiedź.
A przy okazji i my bardziej mobilizujemy się, ciągle uczymy się i czujemy się potrzebni! (wł)
Rośnie lista ofiarodawców
W poprzednich wydaniach gazety publikowaliśmy nazwiska ofiarodawców. Także i tym razem, kolejne. Wójt gminy Gubin Edward Aksamitowski ,w imieniu mieszkańców gminy zdeklarował (potwierdzoną stosownym pismem) wpłatę na zegar, pieniądze wpłacili: Grzegorz Siankowski, Krystyna i Zygfryd Gwizdalscy (ponownie), Teresa Zdrojewska, Danuta Andrzejewska i grupa radnych (czwarty raz), Helena i Stanisław Binicewiczowie, Leokadia Firlej, Stowarzyszenie Oficerów 5. Dywizji WP „Kresowiak”, Homont Teresa, PHU – Paweł Klimowicz, „CERMARK” – Cecylia Klimowicz, Związek Sybiraków koło nr 1 w Gubinie, Barbara i Stefan Pilaczyńscy i Teresa i Zdzisław Matusiakowie
Społeczny Komitet Zbiórki planuje wydanie publikacji opisującej historię inicjatywy odtworzenia zegarów na Baszcie Ostrowskiej wraz z listą ofiarodawców na oba zegary. By inicjatywa i nazwiska fundatorów na zawsze pozostały w pamięci.
Numer konta na które można dokonywać wpłaty na zegar: PKO Bank Polski o. Gubin 89 1020 5402 0000 0118 5446 z dopiskiem „zegar”. Pieniądze można także wpłacać w Izbie Muzealnej ul. 3 Maja 2 – tel. 068 455 81 62 . (sp)