Prosimy o zdjęcia i nazwiska
W tym roku planujemy wydać część II albumu „Gubinianie” (część I ukazała się w 2016). Szukając konstruktywnego pomysłu na wykorzystanie pieniędzy zebranych podczas kwesty cmentarnej proponujemy między innymi wydanie wspomnianej wyżej drugiej części albumu poświęconego przede wszystkim tym, którym prawie 80 lat temu spodobał się Gubin, tu zostali, tu spędzili swoje życie. Osiedlili się w tym mieście po zakończeniu wojny. Dyskutowaliśmy realność różnych pomysłów: może opłata za groby (starczyłoby dla niewielu), tablica pamiątkowa w centrum miasta, na niej nazwiska nieżyjących, a najbardziej znanych gubinian (czy udałoby się wpisać wszystkich?) – pomysł z publikacją uznano za najlepszy. Z tego powodu apelujemy do Państwa: użyczcie nam nazwiska i różne fotografie swoich przodków, niech ich postacie znajdą się w naszym albumie, nich pozostaną w pamięci mieszkańców miasta. Będzie to wspaniały prezent z waszym udziałem. Piszcie i przesyłajcie zdjęcia na adres: stepil@o2.pl lub dajcie znać telefonicznie – pomożemy – tel. 68 455 81 62.
Przy okazji: wkrótce zaprezentujemy Państwu nową odsłonę Izby Muzealnej. Mając na uwadze zbliżającą się 80-tą rocznicę powstania naszego miasta po 1945 roku, chcemy eksponować przedmioty jakimi posługiwali się mieszkańcy w gubińskich domach, zakładach pracy, chcemy pokazać powojenne dokumenty, domowe ciekawostki itp. Ucząc historii miasta chcemy pokazywać różne przedmioty, którymi posługiwały się nasze babcie, dziadkowie, matki i ojcowie. Tu również – kolejny raz – nasza prośba. Nie wyrzucajcie niepotrzebnych po przodkach przedmiotów. Może znajdą drugie życie w Izbie Muzealnej?
I ostatnia prośba – liczymy na Państwa 1,5% podatku przekazywanego w ramach rozliczeń podatkowych. Każdego roku z niecierpliwością czekamy na wynik finansowy z Urzędu Skarbowego. Państwa wsparcie jest naszą nadzieją, motywacją i zachętą do pracy na rzecz Gubina i jego mieszkańców.
Stefan Pilaczyński – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej