Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej zapraszają na kolejne spotkanie w ramach tegorocznej „Nocy Muzeów”. Ten specyficzny projekt organizowany już od wielu lat odbywa się każdego roku w jedną z niedziel września. Każdego roku spotkanie poświęcone jest innej tematyce. Np. w ubiegłym roku, po rocznej przerwie spowodowanej epidemią wirusa covid, tematem spotkania było gubeńskie piwo. Mówiono o historii browarów od początku ich powstania. Głównym przedsięwzięciem była wystawa zatytułowana „Tradycje browarnicze w Guben i okolicy”.
Tym razem tematem „Nocy” jest „Mies van der Rohe w Guben i Gubinie. Ten światowej sławy niemiecki architekt był projektantem i wykonawcą słynnej willi Ericha Wolfa. Budowa willi rozpoczęła się w 1926 i trwała do 1927 roku. Rezydencja wyróżniała się kilkoma niezwykłymi elementami. Wojenne losy sprawiły, że powstała w Guben, a żywota dopełniła w 1945 roku w Gubinie.
Tegoroczna „Noc Muzeów” ma na celu przede wszystkim poszerzenie wiedzy o architekcie i jego dziele. Stąd czas „Nocy” został w całości poświęcony wystawie i odczytom związanych z działalnością Miesa van der Rohe w Guben. Lars Wiedemann zaprezentuje wystawę fotograficzną zatytułowaną „Modernizm w Guben/Gubin – Mies van der Rohe i jego i jego debiutancka praca”. O dziejach pierwszej pracy architekta i pracach wykopaliskowych będą mówili historyk regionalny Mirosław Gaczyński i archeolog Paweł Stachowiak. O aktualnym stanie badań powie Przewodniczący Stowarzyszenia Willa Wolf Florian Mausbach. Organizatorzy projektu przewidzieli także kameralne spotkanie i wymianę pomysłów na projekt odbudowy. Na zakończenie zaplanowano poczęstunek.