All posts by Stanisław Bilicz

Zapraszamy do Izby Muzealnej

By uatrakcyjnić pobyt w gubińskiej Izbie Muzealnej SPZG dokonano zmian w ekspozycji i wystroju. Przybyło prostych, domowych urządzeń, narzędzi, drobiazgów z wyposażenia gubińskiej kuchni i nieco atrakcji audiowizualnych. Zmieniona ekspozycja ma na celu pokazanie zwiedzającym jakim narzędziami przed laty w przeciętnym domostwie posługiwały się nasze mamy i babcie. Nowo pozyskane eksponaty dotyczą przede wszystkim lat polskiego socjalizmu. Ciężko bywało, a żyć się chciało. By bardziej wyraźnie wyeksponować przedmioty zakupiono dodatkowe regały  pozostawiając nieco miejsca na ewentualne kolejne eksponaty.

W dziale związanym z historią świata audio – video można zobaczyć, jak funkcjonuje odtwarzacz video i obejrzeć przy okazji bajkę o Reksiu, jak przed laty wyglądał magnetofon szpulowy i związane z nim taśmy, kasety magnetofonowe, także projektor 8 mm i pokaz kolorowego filmu ruchomego o gubińskiej „Carinie”, jak dawno temu słuchano muzyki z patefonu, a później z ebonitowej płyty. Prezentujemy także cały szereg diaskopów, epidiaskopów z pokazem kolorowych slajdów włącznie.

W salce wojskowej wyeksponowano w nowych gablotach mundury żołnierzy gubińskiego garnizonu, a na szczególną uwagę zasługuje sztandar 5 Kresowej Dywizji Piechoty (replika), którą gubińskim żołnierzom wręczono w 1993 roku podczas uroczystości przyjęcia tradycji Kresowych.

Jest na czym oko zatrzymać i wspomnieć czas miniony – to dla starszego pokolenia. Młodsi mogą zobaczyć czym Babcia cerowała pończochy, piła świeżą wodę z syfonu i … miała kiedyś mini spódniczkę. Bo babcie też kiedyś były młode.

Serdecznie zapraszamy w poniedziałek, środę i piątek (10-14.30), w inne dni można umówić się telefonicznie (68 455 81 62). sp   

Foto

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 z wychowawczyniami odwiedziły nas i bawiły się doskonale. Była dla maluchów lekcja o Gubinie, zabawy i pamiątkowe fotografie.  

Album „Gubinianie” część II

Prosimy o zdjęcia i nazwiska

W tym roku planujemy wydać część II albumu „Gubinianie” (część I ukazała się w 2016). Szukając konstruktywnego pomysłu na wykorzystanie pieniędzy zebranych podczas kwesty cmentarnej proponujemy między innymi wydanie wspomnianej wyżej drugiej części albumu poświęconego przede wszystkim tym, którym prawie 80 lat temu spodobał się Gubin, tu zostali, tu spędzili swoje życie. Osiedlili się w tym mieście po zakończeniu wojny. Dyskutowaliśmy realność różnych pomysłów: może opłata za groby (starczyłoby dla niewielu), tablica pamiątkowa w centrum miasta, na niej nazwiska nieżyjących, a najbardziej znanych gubinian (czy udałoby się wpisać wszystkich?) – pomysł z publikacją uznano za najlepszy. Z tego powodu apelujemy do Państwa: użyczcie nam nazwiska i różne fotografie swoich przodków, niech ich postacie znajdą się w naszym albumie, nich pozostaną w pamięci mieszkańców miasta. Będzie to wspaniały prezent z waszym udziałem. Piszcie i przesyłajcie zdjęcia na adres: stepil@o2.pl  lub dajcie znać telefonicznie – pomożemy – tel. 68 455 81 62.

Przy okazji: wkrótce zaprezentujemy Państwu nową odsłonę Izby Muzealnej. Mając na uwadze zbliżającą się 80-tą rocznicę powstania naszego miasta po 1945 roku, chcemy eksponować przedmioty jakimi posługiwali się mieszkańcy w gubińskich domach, zakładach pracy, chcemy pokazać powojenne dokumenty, domowe ciekawostki itp. Ucząc historii miasta chcemy pokazywać różne przedmioty, którymi posługiwały się nasze babcie, dziadkowie, matki i ojcowie. Tu również – kolejny raz – nasza prośba. Nie wyrzucajcie niepotrzebnych po przodkach przedmiotów. Może znajdą drugie życie w Izbie Muzealnej?

I ostatnia prośba – liczymy na Państwa 1,5% podatku przekazywanego w ramach rozliczeń podatkowych. Każdego roku z niecierpliwością czekamy na wynik finansowy z Urzędu Skarbowego. Państwa wsparcie jest naszą nadzieją, motywacją i zachętą do pracy na rzecz Gubina i jego mieszkańców.

Stefan Pilaczyński – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej    

6. Niemiecko-Polskie Targi Historyczne

 

Tegoroczne lutowe Targi Historyczne odbędą się już piąty raz. Organizatorem – jak każdego roku – jest Urząd Miasta w Guben. Targi organizowane są od lat we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Grupa urzędników kierowana przez wiceburmistrza Uwe Schultza poprzez organizację targów planuje przybliżyć odwiedzającym z Polski i z Niemiec bogatą różnorodność dolnołużyckiej historii. W „Starej Farbiarni” (Guben, Gasstraße 6) oraz na placu im. Friedricha Wilke zaprezentują się muzea, placówki turystyczne, historycy, artyści oraz wydawnictwa z obydwu krajów. Będzie można porozmawiać z autorami, którzy opublikowali swoje prace naukowe bądź też opisali przeżyte wydarzenia historyczne. Będzie można lepiej poznać historię tego obszaru zapoznając się z przedmiotami historycznymi prezentowanymi przez wystawców z Polski i z Niemiec. Program zostanie wzbogacony występami artystów – amatorów oraz rzemieślników, prezentujących stare rzemiosło jak np. kaligrafia, wikliniarstwo, itp. Ponadto wydarzeniu przez cały dzień towarzyszył będzie „strażnik miejski” w historycznym stroju, który jako symboliczna postać Guben oraz lokalny historyk, będzie odpowiadał na pytania mieszkańców dotyczące historii Guben i Gubina.

Zapraszamy w sobotę, dnia 3 lutego 2024 r. do „Starej Farbiarni“ w Guben (obok urzędu miejskiego) w godzinach od 10:00 do 17:00.

„Złota Baszta” dla Pawła Krupińskiego

Od wielu już lat, zawsze w styczniu, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej organizuje Spotkanie Noworoczne. Głównym punktem spotkania jest wręczenie prestiżowej nagrody jaką jest „Złota Baszta”. Laureatem nagrody został Mistrz Polski Pucharu Polski Masters 2023 w kategorii C (35-39 ) i pierwszym pływak z Zespołem Downa, który tego dokonał. Sukcesów Pawła nie da rady szybko zliczyć. Puchary i medale już nie mieszczą się w niemałym mieszkaniu mamy Anny i Pawła. A przecież Paweł nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Tegoroczną „Złotą Basztę” wręczył Przewodniczący Komisji Sportu Rady Miejskiej Robert Woszak. Ceremonii towarzyszyła najbliższa rodzina laureata i – co oczywiste – zaproszeni na spotkanie goście i członkowie SPZG. Za pomyślność, kolejne sukcesy Pawła i dobry rok dla wszystkich wzniesiono toast i odśpiewano gromkie „100 lat”.

Co laureat napisał na facebooku? Warto przytoczyć. – To jest mój wielki dzień !!I Zostałem uhonorowany ZŁOTĄ BASZTĄ za rozsławianie Gubina w kraju i poza jego granicami. To bardzo prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.

Jestem 10 obywatelem Gubina, który na przestrzeni wielu lat dostąpił tego zaszczytu. Dziękuję Kapitule za dostrzeżenie mojej osoby, mojej pracy i moich osiągnięć. Dziękuję mojej rodzinie, moim przyjaciołom i kibicom którzy zawsze są ze mną. W tej pięknej nagrodzie jest również Wasza cegiełka. Zawsze z wielką dumą i radością reprezentuję mój kraj, moje miasto i Ziemię Lubuską. (sp)

Biuletyn SPZG Nr 4 (63) grudzień 2023

Jak ten czas leci! Numer 63 biuletynu „poszedł”! Święta i sylwester za pasem. Ani się obejrzymy, a wiosna nadejdzie i Wielkanocne Święta. Co w kolejnym numerze biuletynu „Gubin i Okolice”? Ciekawostki, wspomnienia o czasie przeszłym, tematy z archiwum, z długiego życia wzięte, nazwiska tych z którymi się już na ziemskim łez padole nie spotkamy….

Na wstępie biuletynu kilka słów o 20-leciu SPZG, o podsumowaniu konkursu fotograficznego, także podsumowanie tegorocznej Kwesty Cmentarnej i prośba o podpowiedź – jak mądrze wydać uzbierane pieniądze. No i ważna informacja: w przyszłym roku „poważny” remont Baszty Ostrowskiej. Na ten cel w kasie jest ponad milion złotych.

Urszula Kondracik w cyklu 90+ przybliżyła postać kobiety pochodzącej z rodziny dr. Tadeusza Kunickiego. Pani żyje w Gubinie i … ma się dobrze jak na jej wiek przystało. O służbie w 5 Saskiej Dywizji Pancernej pisze dowodzący przed laty kompanią czołgów w 73 pułku czołgów Julian Babula. Krystyna Kędzierska publikuje cz. II artykułu z poprzedniego numeru „Z archiwum wzięte”. Zenon Pilarczyk pisze o wrażeniach z udziału w ciekawej konferencji zorganizowanej przez bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego. Konferencja była zatytułowana „Obce? Nasze? Niczyje?” Chodzi głównie o losy nekropoli różnych wyznań na terenie Lubuskiego. W okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Jerzy Czabator wspomina swoją ostatnią na Kresach wigilię, a Edmund Rodziewicz w artykule poświęconym tradycyjnie sprawom muzycznym opisuje 50-lecie zamieszkania w naszym mieście Haliny Nodzak. Czy ptaki mają uczucia? Na to pytanie odpowiada Julian Lewandowski w artykule „Życie uczuciowe ptaków”. Danuta Kaczmarek przybliża postać Zenobii Kamińskiej zasłużonej dla gubińskiej kultury, a Eugeniusz Rzun wspomina swoje dawne lata od czasu od kiedy pojawił się z rodzicami w Gubinie. W cyklu „Ci co odeszli” tym razem wspominamy sylwetkę Bogdana Jagielskiego, gubinianina które całe swoje serce i działania oddał temu miastu.

Biuletyn do nabycia w sklepie BEMIX ul. Drukarska, w księgarni, bibliotece w ratuszu i biurze SPZG ul. 3 Maja 2 gdzie czekamy na Państwa codziennie oprócz soboty i niedzieli. (sp)

PS. Za opóźnienie przepraszamy. Drukarnia miała awarię, a potem kurier nie mógł odnaleźć, gdzie w Gubinie jest ulica 3 Maja 2. I tak bywa.

Biuletyn nr 4 (63)

Zdrowie mężczyzn - spotkanie z przyjaciółmi jest dobre dla zdrowia

Wszyscy mężczyźni oczekują: dochodzenie przeprowadzone przez Uniwersytet w Oxfordzie wykazało, że dobre samopoczucie mężczyzn znacznie poprawia się, gdy spotykają się z przyjaciółmi przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ważne jest, aby odbyło się spotkanie, w którym coś zostało zrobione. Promuje to ogromne możliwości zdrowotne mężczyzn.

Według raportu mężczyźni, którzy utrzymują grupę społeczną, są zdrowsi, szybciej reagują na choroby i są bardziej hojni. Niestety, większość mężczyzn nie zdoła zrobić tego zdrowia mężczyzn, a tym samym spotkać się ze swoimi przyjaciółmi, więc tylko tydzień z przyjaciółmi. To nie jest duża grupa przyjaciół, ale regularność spotkań.

Jednak spotkanie zdrowotne mężczyzn powinno składać się z maksymalnie 5 osób. Więzi społeczne z kolegami mogą być ukształtowane przez kilka świetnych działań, które wzmacniają grupę i sprawiają, że nasi ludzie są szczęśliwi! Działania mogą się różnić od sportu zespołowego po proste "pijąc piwo", a to tylko dwa razy w tygodniu. Ważne jest również dla zdrowia mężczyzn, że zaangażowanych jest 4 lub 5 najbliższych i najważniejszych przyjaciół. Tak drodzy mężczyźni, wychodzisz i spotykaj się z przyjaciółmi, to zdrowe dla ciebie!

Kde koupit Viagra levné | Szildenafil citráttal kapcsolatos tapasztalatok | Sildenafil dejstva | Jak kupić Viagra online