Iga i Hubcio z paniami Ewą Bartczak i Ewą Kubik ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Gubinie odwiedzili Izbę Muzealną SPZG. Z gośćmi rozmawiał Tadeusz Buczek. Relacja filmowa ze spotkania na stronie facebook Sosw Gubin
Vademecum gubinianina cz. 46
Lotnisko

W latach 1909-1914 w całych Niemczech zaczęły powstawać liczne warsztaty oraz zakłady lotnicze. Różne konkursy, zawody, wycieczki i pokazy lotnicze sprawiły, że samolot bardzo szybko stał się popularny. Zauroczenie „latającymi maszynami” zawitało też do Guben, gdzie w dniach 20-21 lipca 1912 roku zorganizowano pokazy lotnicze, co zainspirowało mieszkańców miasta do zbudowania w mieście lotniska. Prace budowlane rozpoczęto w 1927 roku i zakończono dwa lata później. Obiekt miał pełnić funkcję komunikacyjną i sportową. Regularne loty pasażerskie rozpoczęto 22 lipca 1929 roku (do Szczecina, Drezna i Norymbergi). Samoloty miały też międzylądowania we Frankfurcie n/O. Przez Gubin prowadził szlak poczty lotniczej z Cottbus przez Frankfurt n/O. do Szczecina i z powrotem. Od roku 1934 na gubińskim lotnisku lądowały już samoloty z całych Niemiec.
Następne lata miały przynieść liczne, daleko idące przemiany. Gdy 16 marca 1935 r. wprowadzono w Niemczech powszechny obowiązek obrony, rozpoczęła się rozbudowa lotnictwa wojskowego. Gubińskie lotnisko przebudowano na wojskowe, na jego obszarze powstała też szkoła pilotów wojskowych. Nie bez znaczenia była tu bliskość granicy z Polską (ok. 100 km). Dla lotniska nastała dobra koniunktura. Coraz więcej typów samolotów latało nad miastem, po którego ulicach chodziło coraz więcej żołnierzy w niebiesko-szarych mundurach. Aż do lotniska docierała komunikacja miejska.
Gdy wybuchła wojna, również i z tego lotniska startowały samoloty w kierunku Polski.

Po wojnie, kiedy pobliskie koszary zajęło wojsko polskie, teren lotniska był wykorzystywany jako poligon. Tu szkoliły się z taktyki całe pokolenia żołnierzy gubińskiego garnizonu, a przede wszystkim z pobliskich koszar. Brak jakiejkolwiek relacji wspominającej o tym, że lotnisko po wojnie obsługiwało samoloty. Można zaryzykować stwierdzenie, że ostatnie samoloty startowały i lądowały tu przed zakończeniem wojny. Po wojnie zdarzało się tu lądować samolotom sanitarnym, a później już tylko helikopterom. Ale helikoptery, to nie samoloty.

Wraz z likwidacją jednostek w 2002 roku w posiadanie „lotniska” weszła Agencja Mienia Wojskowego, która w 2005 roku teren sprzedała prywatnemu nabywcy z Wielkopolski. W 2008 teren został przez właściciela zrekultywowany i jak donosiła lokalna gazeta „Wiadomości Gubińskie” ( wrzesień 2008 r.) – są chętni do wybudowania w tym miejscu zakładu pracy. W pobliżu lotniska (północna strona) rozpoczynają się Gubińskie Mokradła – teren niezwykle atrakcyjny dla przyrodników i biologów.
Zbiory muzealne
Nowe eksponaty w Izbie Muzealnej
Bardzo chciałem zdobyć chociaż jedną, ale dzięki pomocy Przemysława Nowakowskiego Izba Muzealna wzbogaciła swoje zbiory o trzy butelki po gubeńskich winach, oraz kilka drewnianych wieszaków na ubrania.
Kolejne eksponaty przekazała Pani Róża Konopko, są to: flaga biało-czerwona, która przybyła na te ziemie wraz z pierwszymi mieszkańcami Gubina, oraz szczotka do zmiatania okruchów chleba. Przedmioty te zostały znalezione na strychu w domu dziadków pani Róży.
Dziękujemy za przekazane eksponaty. (sb)
Vademecum gubinianina cz. 45
Gubiński Klub Szachowy
Powstał 14 maja 2015 roku z inicjatywy gubińskiego środowiska szachowego. Celem organizacji jest popularyzacja „Królewskiej gry” poprzez naukę dzieci i młodzieży, organizację turniejów szachowych, oraz integrację lokalnej społeczności szachowej.
Do najważniejszych działań Klubu należą: Otwarta Indywidualna Liga Szachowa, wspieranie wdrażania projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, organizacja turniejów szachowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, udział w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich.
GKSz zrzesza około 100 członków, w tym nauczycieli, zawodników, dzieci oraz ich rodziców. Prezesem pierwszej w kadencji jest Marzena Kleszcz. Siedziba klubu mieści się w Szkole Podstawowej nr 3, tel.: 512235202. (rk)