Monthly Archives: luty 2010
Gubinianie gośćmi rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego

Członkowie zarządów Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej i Gubińskiego Towarzystwa Kultury na czele z prezesami Stefanem Pilaczyńskim i Stanisławem Turowskim byli 8 grudnia 2009 r. gośćmi rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof.. Czesława Osękowskiego.
Kilkugodzinny pobyt na uczelni rozpoczął się od prezentacji multimedialnej w której rektor przybliżył strukturę organizacyjną uniwersytetu, zadnia i cele realizowane na potrzeby studentów, społeczeństwa i zakładów pracy Ziemi Lubuskiej. Na 10 wydziałach UZ kształci się ponad 16 tys. studentów. Uczelnia współpracuje z 250 firmami z terenu województwa i kraju, stale rozwija się i nieustannie inwestuje by podnosić poziom nauczania i prestiż wśród polskich uczelni.
Uczestnicy spotkania zwiedzili następnie Zakład Mechaniki Budowli, kierowany przez dr. hab. inż. Mieczysława Kuczmę. Tu w nowoczesnym laboratorium naukowo-badawczym zapoznano się z urządzeniami i aparaturą jaką dysponuje Zakład. Aktualne wyposażenie to standard europejski.
W sali seminaryjnej przy kawie i ciastku gubinianie zadali wiele pytań, których, po tak imponującym pokazie nie sposób było uniknąć. Rektor Cz. Osękowski i prof. M.Kuźma przekazali Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Gubińskiej zestaw komputerowy, by w ten sposób, jak podkreślili, wesprzeć szlachetne działania stowarzyszenia w spisywaniu i dokumentowaniu historii Gubina.
Cz. Osękowski zadał wiele pytań dotyczących Gubina, który jest mu zawsze tak bliski. Obiecał wymierną pomoc i merytoryczne wsparcie dla obu organizacji, tak potrzebne dla godnego uczczenia jubileuszu miasta w 2010 roku. (sp,wł)
Radni z Laatzen w Izbie Muzealnej

W listopadowe Święto Niepodległości Izbę Muzealną odwiedzili dwaj radni z partnerskiego Laatzen.
Ernesto Nebot Pomar i Siegfried-Karl Guder byli gośćmi burmistrza Bartłomieja Bartczaka i w jego towarzystwie oglądali Izbę i zgromadzone w niej eksponaty. Z zainteresowaniem wysłuchali informacji o działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Prezes Stefan Pilaczyński przekazał gościom upominek w postaci fotografii przedstawiającej centrum Gubina przed laty i obecnie. Odpowiedział również na pytania dotyczące funkcjonowania organizacji i Izby Muzealnej. W ciepłej i serdecznej atmosferze, wspólnie z niemieckimi gośćmi, spędzono świąteczne popołudnie. (sp)
Nagrody starosty krośnieńskiego

Miło jest nam poinformować Czytelników Biuletynu iż zasługi trzech naszych członków docenił starosta powiatowy. Podczas sesji rady powiatu krośnieńskiego wręczono nagrody, które m.in. otrzymali: Katarzyna Izdepska, Wiesław Łabęcki i Roman Niparko. Warto nadmienić, że wśród wyróżnionych znalazło się jeszcze kilku mieszkańców miasta i gminy Gubin: Ryszard Zakrzewski, Jarosław Kotapski, Wojciech Stachyra, Dominika Borkowska, Marek Matuszak i Jacek Woźniak. Wyróżnionym członkom SPZG i pozostałym laureatom nagrody serdecznie gratulujemy.
Szanowni Państwo !
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej
ZWRACA SIĘ Z WIELKĄ PROŚBĄ:
Podjęliśmy się opracowania kroniki miasta za lata 1945 – 2009. Wykonanie tej pracy jest możliwe tylko przy Państwa pomocy. Prosimy o wypożyczanie fotografii, dokumentów i innych materiałów dokumentujących historię naszego miasta.
Prosimy pisać, dzwonić, odwiedzać nas i opowiadać o historii swojego zakładu, ulicy, dawnej organizacji, itp.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji w siedzibie SPZG – ul. 3 Maja 2 (dawny WDT IIIp.) od poniedziałku do piątku, god. 11 – 15 telefon 068 455 81 62, lub 600 162 786.
Fotografia (obok) pochodzi z roku 1946 lub 1947. Może ktoś z Państwa wie w którym miejscu Gubina ją wykonano. A może ktoś rozpoznał młodych chłopców.
Prosimy o kontakt.