Monthly Archives: Lipiec 2013

Kolejna pozycja książkowa

wiesiu książkaStaraniem Wydawnictwa Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej w lipcu 2013 ukazała się kolejna pozycja książkowa autorstwa Wiesława Dominika  Łabęckiego zatytułowana „Wielotów i Witaszkowo. Przyczynek do historii”. Na ponad 150 stronach autor opisał dzieje obu wsi od powstania po dzisiejsze czasy. Książka jest bogato ilustrowana kilkudziesięciu fotografiami. Można ją nabyć w SPZG w godzinach funkcjonowania biura (poniedziałek – piątek 10.00 – 15.00).

Fontanna chłopczyka z rybami.

 

fontannaW Urzędzie Miejskim w Guben miała miejsce niecodzienna uroczystość. W towarzystwie licznie przybyłych gości odsłonięto fontannę chłopczyka z rybami.

Przypomnijmy. W 19… roku gubeński przemysłowiec, producent sukna, Adolf Wolf podarował miastu wykonany w brązie posążek chłopczyka z rybami. Chłopczyk został umieszczony we wnęce obok wejścia do nowo otwartego Muzeum Miejskiego i był dekoracją – Fontaną przez wiele lat. Autorem rzeźby był Rudolf Henn i dziś wiadomo, że artysta wykonał kilka odlewów chłopczyka.

Fontanna funkcjonowała do zakończenia wojny, późniejsze jej losy są nieznane. Mijały lata, a chłopczyk z rybami odchodził w niepamięć. Inicjatywa burmistrza Guben Freda Mahro, pomoc finansowa znanego gubeńskiego przedsiębiorcy Petera Dreiβiga, a także wsparcie historyka i regionalisty Petera Andresa przyniosły zamierzony efekt. „Nagusek” – fontanna znowu stoi we wnęce, w rękach trzyma ryby tryskające wodą. Identyczny jak ten z 1913 roku.

Peter Dreiβig z małżonką Cornelią, wzorem przedwojennych przedsiębiorców, podarował miastu figurkę, jedną z czterech wykonanych przez Henna. W dalekiej Ameryce odnalazł ją P. Andreas, a przy pomocy berlińskiej firmy nabrała ona dawnego blasku. W biurze obsługi klienta Urzędu Miejskiego przy Gasstrasse 6 wygospodarowano wnękę, którą przyozdobiono na identyczny kształt, jak ta w dawnym muzeum, a w niej umieszczono chłopczyka-fontannę.

W uroczystości wzięli udział liczni goście tak z Guben jak i z Gubina. Na zaproszenie burmistrza Guben przybył m.in. ambasador RP w Berlinie Jerzy Margański, który zabierając głos wysoko ocenił działania  zmierzające do przywracania dawnej historii w miastach, które łączy przeszłość. Fundator P. Dreiβig podziękował wszystkim, którzy wsparli jego ideę i pomogli doprowadzić pomysł do końca. Podkreślił ponadto, iż ważnym jest, że rzeźba wróciła do swojego miasta. Być może kiedyś wróci na miejsce, na który stała przez kilkadziesiąt lat – dodał na zakończenie.

Odtworzoną figurkę – fontannę chłopczyka z rybami można oglądać w godzinach funkcjonowania centrum obsługi Urzędu Miejskiego w Guben. (sp)