Monthly Archives: Lipiec 2015

Generał Bortnowski odwiedził Izbę Muzealną

DSC01079Z wizytą u członków Związku Żołnierzy WP w Gubinie bawił Prezes Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP generał brygady Aleksander Bortnowski. Przed laty dowodził 13 pułkiem zmechanizowanym wchodzącym w skład gubińskiej 5 Saskiej Dywizji Pancernej. Stąd generał z sentymentem wspominał tamte czasy. Zanim spotkał się z członkami ZŻWP generał Bortnowski, w towarzystwie prezesa gubińskiego koła ppłk Józefa Kuty i generał Andrzeja Mutha, odwiedził Izbę Muzealną i przede wszystkim salkę poświęconą gubińskiemu garnizonowi. Odżyły dawne wspomnienia z wspólnie przebytej żołnierskiej drogi. Po Izbie Muzealnej i salce wojskowej oprowadzali generała prezes SPZG Stefan Pilaczyński i Tadeusz Buczek.

generał bortnowski 1generał bortnowski

Vademecum gubinianina cz. 3

FLAGA I HEJNAŁ MIEJSKI

gubin flaga

Flaga miejska

Pismem nr KL-IV- 071/78 z dnia 19 lipca 1978 r., Urząd Wojewódzki w Zielonej Górze trójkolorową flagę Gubina, w zestawieniu kolorów(od góry): biały, żółty, czerwony, zatwierdził do wykonania i stosowania.

Hejnał miejski

Hejnał GubińskiTwórcą napisanego w 1985 r. z okazji 750- lecia nadania Gubinowi praw miejskich hejnału jest Edmund Rodziewicz. Krótki utwór muzyczny, posiadający charakter sygnału, może być wykonywany w układzie harmonicznym przez trzy trąbki lub solo. Linia melodyczna na początku utworu oparta jest na tonicznym trójdźwięku melodycznym, a następnie stanowi kompozycję opartą na dźwiękach tradycyjnej triady muzycznej.