Monthly Archives: Grudzień 2016

Fotorelacje

Wystawa „Moje Św. Mikołaje” w Izbie Muzealnej SPZG

dsc06510
Otwarcia wystawy dokonał prezes SPZG Stefan Pilaczyński. Historię figurek św. Mikołai, zebranych przez Małgorzatę Buczek przedstawił jej mąż Tadeusz.

Wystawę można oglądać do 6 stycznia, codziennie w godzinach 10:00-15:00.

Biuletyn SPZG Nr 4 (35) grudzień 2016

35 numer biuletynu „Gubin i Okolice”

Ukazał się kolejny, ostatni w tym roku, numer biuletynu SPZG „Gubin i Okolice”. W 35. numerze tej cyklicznej publikacji sporo miejsca poświęcono ostatnio obchodzonym w mieście jubileuszom. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Roman okladka_biuletynNiparko  szczegółowo przybliża działalność placówki w latach 1946-2016. O dostojnym jubileuszu gubińskiej „Dwójki” pisze dyrektor Bogusław Wypych. Kazimiera Kędzierska  wspomina dokonania jubileuszowe Przedszkola Miejskiego nr 1 i nr 2. Ponadto pisze o 45. leciu działkowców z ROD „Wzgórze”. Warto też zauważyć teksty wspomnieniowe, jak np. Włodzimierza Kempa o wybitnym gubińskim rysowniku czy Hanny Bilińskiej-Stecyszyn sentymentalne wspomnienie o kawiarni „Łużyczanka”.

W sumie, jak zwykle, 80 stron ciekawej lektury. Biuletyn do nabycia w biurze SPZG ul. 3 Maja 2, Tel. 68 455 81 62. (sp)

Biuletyn SPZG Nr 4 (35) grudzień 2016

Spotkanie świąteczne

Razem piekli ciastka

 
Tradycyjnie, jak każdego roku o tej porze, spotkaliśmy się z sąsiadami by mówić o tradycjach świątecznych w obu przygranicznych miastach. Tym razem w Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben członkowie SPZG i grupa mieszkańców Guben wspólnie piekli świąteczne ciastka. Jak piec polskie uczył Tadeusz Buczek – opiekun Izby Muzealnej SPZG, a jak niemieckie Heike Rochlitz – dyrektor gubeńskiego muzeum. Ponadto śpiewano wspólnie kolędy i łamano się opłatkiem. To bardzo wzruszające spotkanie w życiu mieszkańców obu miast, spotkanie które stało się już tradycją. (sp)

Fotorelacje

8 listopada 2016 roku w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się promocja albumu SPZG „Gubinianie”.