Światło dzienne ujrzał kolejny numer Biuletynu SPZG wrzesień 2010.
W numerze do przeczytania między innymi:
– Marlena Magda-Nawrocka „Dziej zbiorów gubińskich i krośnieńskich na tle archeologii powiatu krośnieńskiego”
– Wiesław D.Łabęcki „Marynarka HJ w Guben 1935”
– Jerzy Czabator „Pamiątki tragicznej przeszłości” – o pochówkach Niemców i Rosjan w Gubinie podczas i po zakończeniu wojny.
– Wiesław D.Łabęcki „Ojciec Maksymilian Kolbe w Gębicach” – w 71 rocznicę utworzenia obozu w Amtiz.
Stefan Pilaczyński „Nysa i Lubsza wystąpiły z brzegów” – o historii i ostatniej powodzi w Gubinie.
– W cyku „Znani – nieznani – z Ziemią Gubińską związani” – Natalia Rogińska – gubinianka pisząca książki znane polskim czytelnikom.
– informacje o działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, listy od Czytelników.
Monthly Archives: wrzesień 2010
Nowe publikacje traktujące o historii i dniu dzisiejszym Gubina
1.„Gubin-Guben w rysunkach Jerzego Fedro”. To teczka zawierająca 30 grafik pokazujących najładniejsze budowle po obu stronach miasta.
2.Tadeusz Raczkiewicz (rysunki) i Piotr Ponaczewny (tekst) są autorami dwujęzycznego, polsko-niemieckiego komiksu „Fara. Brama do gwiazd”. To niecodzienne i specyficzne przedstawienie wymyślonej historii o farze.
Rektor UZ prof. Czesław Osękowski pogratulował autorom „Kalendarium Gubina 1945-2019”
Prezes SPZG Stefan Pilaczyński przekazał rektorowi UZ prof. Cz. Osękowskiemu wydane w czerwcu „Kalendarium Gubina 1945-2009”. Profesor bardzo wysoko ocenił wydawnictwo wskazując na jego niecodzienny charakter. Autorom przekazał serdeczne gratulacje, zachęcając do pisania kolejnych książek o Gubinie.
Nasi w gubeńskim korowodzie
Tegoroczny, szczególny na okazję 775 lecia miasta korowód, nie da się ukryć, że należał do sąsiadów. Kto był to widział na własne oczy jak pokazali się sąsiedzi. Ale, w szeregach gubeńskich prezentacji „udziałowcami” była liczna grupa mieszkańców naszego miasta. W wagonach wycieczkowiczów, którzy przyjechali z Berlina oglądać Gubin w kwiatach, była liczna grupa pięknych pań z Gubina.
Wystawa w kościele farnym
W ruinach kościoła farnego odbyła się wystawa „Archeologiczne znaleziska z terenów fary gubińskiej i gubińskiej starówki”. Jej organizatorami byli Fundacja Fara Gubińska, Stowarzyszenie Wspierające Odbudowę Fary Gubińskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Na wystawie można było zobaczyć między innymi elementy naczyń glinianych z XV wieku, mosiężne ozdoby do ubioru z II w n.e., bransoletkę pochodzącą z epoki brązu, groty broni drzewcowej, fragmenty ceramicznej płyty nagrobnej, czy też siekierkę tulejową z 1100-900 p.n.e. Tego dnia pasjonaci historii i archeologii mieli swoje święto, mając możliwość przyjrzenia się z bliska wielu unikalnym znaleziskom pochodzącym z naszego regionu. Gratką dla zwiedzających była możliwość zobaczenia przedmiotów pochodzących z teatru miejskiego, wydobytych podczas prac saperskich na Wyspie Teatralnej w 2009 roku. Oprócz eksponatów na wystawie zaprezentowano także plansze ze zdjęciami zabytków oraz historyczne zdjęcia Gubina i Guben sprzed kilkudziesięciu lat. Wystawa ta przybliżyła prahistorię terenów, które są nam bliskie. Cieszy fakt, że podejmowanych jest coraz więcej inicjatyw pozwalających poznać z bliska dziedzictwo naszej lokalnej ojczyzny.
A.Matłacki Wiadomości Gubińskie nr 14/10