Monthly Archives: Maj 2015

70 lat Gubina

70 lat polskiego Gubina
W niecodzienny sposób spędzili sobotnie popołudnie 16 maja 2015 członkowie SPZG. Wzięli udział w spotkaniu poświęconym 70-letniej historii naszego miasta. I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie miejsce spotkania. Otóż prelekcja została wygłoszona w jednej z sal wieży kościoła farnego. Prelekcję przygotował sekretarz SPZG Wiesław Łabęcki. Przedstawił dzieje miasta i jego mieszkańców na przestrzeni lat 1945 – 2015. W ciekawym tekście przedstawił pierwsze lata kształtowania się władzy i struktur miejskich, problemy powojenne jego mieszkańców, wkład Armii Radzieckiej i szabrowników w destrukcję miasta zmęczonego trzema miesiącami walk, wzloty i upadki miasta, a także jego dzień dzisiejszy.
Należy dodać, że uczestnikami spotkania byli także Niemcy i dla nich organizatorzy przygotowali prezentację w języku niemieckim. Uczestnicy spotkania mieli ponadto okazję wspiąć się na sam szczyt wieży i spojrzeć na miasto z wysokości prawie 60 metrów.
To ciekawe przedsięwzięcie było wspólnym projektem Stowarzyszenia Wspierającego Odbudowę Fary i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.

70 lat gubina IMG_8128

                                              foto: Widok na salę podczas wykładu.