W gościnnych progach restauracji „Retro” spotkali się 22 stycznia członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.
Gości witali członkowie zarządu na cele z prezesem Stefanem Pilaczyńskim. Wśród zaproszonych byli między innymi wójt gminy Edward Aksamitowski.
S. Pilaczyński w kilku słowach wspomniał o ważniejszych wydarzeniach w SPZG w minionym roku oraz przybliżył najbliższe przedsięwzięcia. Słowa uznania skierował pod adresem najaktywniejszych członków, którzy decyzją zarządu otrzymali upominki. Sylwia Gajda, Mariana Boguszewicza i Jerzego Sarneckiego wyróżniono dukatem lokalnym „6 gubinek” w ozdobnym blistrze oraz najnowszym kalendarzem Gubina. Pamiątkowym dukatem uhonorowano także gościa z Guben Lutza Materne przewodniczącego Gubener Heimatbund.
L.Materne zabierając głos podziękował za współpracę w 2009 roku wysoko oceniając jej wymierne efekty oraz wyraził nadzieję na dobrą współpracę w nowym roku.
Wójt Edward Aksamitowski podziękował za zaproszenie i deklarował pomoc w ewentualnej potrzebie. W imieniu przewodniczącego Rady Miejskiej wystąpił radny Ryszard Jakutowicz, który odczytał stosowny list gratulacyjny.
A później były toasty, dyskusja i … praca w grupach.
Powoli spotkania na początku nowego roku stają się w stowarzyszeniu tradycją. (sp)
Daily Archives: 03/04/2010
Burmistrz odwiedził piszących kronikę
Burmistrz Bartłomiej Bartczak i radny powiatowy Grzegorz Świtalski gościli na posiedzeniu zespołu piszącego kronikę miasta. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej Stefan Pilaczyński poinformował gości o postępie prac nad kroniką. Prace powoli dobiegają końca, choć ciągle przybywa jeszcze informacji z lat 1945 – 2009.
APEL
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej i Gubiński Dom Kultury zwracają się do mieszkańców miasta, szkół i zakładów pracy z prośbą o użyczenie materiałów nagranych na taśmie filmowej (8 lub 16 mm). Wypożyczone przez Państwa filmy z uroczystości miejskich, szkolnych czy też zakładowych zostaną przejrzane i przygotowane do obróbki cyfrowej. Użyczający nagranie otrzyma kopię wykonaną w zapisie cyfrowym na CD.
Tym sposobem być może uda się uratować historię miasta zapisaną na taśmie filmowej.
Prosimy o kontakt: SPZG ul.3 Maja 2 (III piętro) poniedziałek – piątek 11-15 lub telefonicznie 068 455 81 62.
Wspólne przygotowania
Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej wspólnie z Gubeńskim Heimatbundem przygotowują niektóre elementy obchodów 775. lecia obu miast. W tej sprawie przedstawiciele obu organizacji spotkali się kolejny raz.
Gubeńscy organizatorzy korowodu podzielili się na grupy i każda z nich przygotowuje jedną z 8 epok. Grupa polska uczestniczy w przygotowaniu 4 epoki w której między innymi zamierza się publiczności zaprezentować złoty skarb z Witaszkowa (złota ryba Scytów). Tadeusz Buczek zajął się odtworzeniem ubioru Scyta i na posiedzeniu zespołu zaprezentował postęp prac. Wykonaną zbroję Scyta ze szczególnym zachwytem podziwiała Irmgard Schneider pomysłodawczyni prezentacji. Do czerwca zespół spotka się jeszcze cztery razy. (sp)
Lekcja historii w Izbie Muzealnej
W Izbie Muzealnej SPZG spotkali się uczniowie klasy III b Zespołu Szkół im. M.Kopernika. Okazją do spotkania był pokaz multimedialny prezentacji wykonanej przez Martynę Wolak i Patrycję Gawlita. Obie uczennice wykonały prezentacje zatytułowaną „Gubin jakiego nie znasz” pokazując nasze miasto w przedwojennej krasie, wówczas gdy Gubin nazywano „perłą Łużyc”. Całość „ozdobiono” stosowną do obrazu muzyką. Pomimo bardzo poważnego tematu prezentacja wywołała wielki zainteresowanie, a uczniowie-widzowie z zapałem zgadywali nazwy miejsc pokazywanych na dużym ekranie.
Przygotowania do spotkania wsparli rodzice obu prezenterek, szczególnie mama Patrycji, i wychowawczyni klasy Marzena Świderska.
Po zakończonej projekcji dzieci po Izbie Muzealnej oprowadził jej opiekun Tadeusz Buczek.
(sp)